xseox marketing

Profil Marki w Social Mediach - jak go prowadzić

Prowadzenie konta marki w Social mediach — np. na Facebooku to wbrew pozorom dość czasochłonne i trudne zadanie. Podążanie za trendami, zaangażowane odbiorców czy zapewnienie im treści wysokiej jakości z pewnością będzie wyzwaniem dla każdej osoby. Prowadzenie jednak takiego profilu to obecnie konieczność a każda licząca się marka korzysta z tego sposobu reklamy i komunikacji z klientami czy odbiorcami. W dalszej części przedstawiamy ciekawe oraz skuteczne sposoby prowadzenia profili w social mediach i podpowiadamy jak wyróżnić się na tle konkurencji.

Wartościowy i ciekawy content

Niezależnie od tego, czy jesteśmy dużą firmą, cyfrową marką, prowadzimy sklep internetowy, blog czy jesteśmy osobami prywatnymi, zdecydowanie warto zamieszczać wartościowy, przydatny i dobry jakościowo content. Ten element sprawia, że wiele osób będzie odwiedzało nasz profil, trafiało na niego podczas wyszukiwania innych informacji lub będzie wracało w poszukiwaniu większej ilości nowych wiadomość. W tym celu warto używać zdjęć wysokiej jakości np. pobranych z darmowych banków zdjęć, gdzie znajdują się różne fotografie przeznaczone do nieodpłatnego użytku komercyjnego. Możemy również kupować wpisy lub zlecać napisanie treści copywriterom. Jeśli sami tworzymy materiały, warto sprawić, aby poruszały one ciekawe i aktualne tematy. Dobrym posunięciem będzie również prezentowanie materiałów praktycznych i przydatnych, z których będą mogli skorzystać odbiorcy. Jeśli prowadzimy firmę księgową, warto stworzyć poradnik jak samodzielnie rozliczyć pit lub jakie opcje podatkowe wybrać. Osoby, które nawet skorzystają z tego poradnika i nie dadzą nam zarobić w danej chwili, z pewnością wrócą do nas z innymi zleceniami.

Jeśli oferujemy już wartościowy i przydatny content, warto przedstawiać go również w ciekawej formie. Oprócz dodawania wpisów i postów, możemy zamieszczać też infografiki i statystyki, materiały video, zdjęcia 360 stopni, poradniki i tutoriale oraz zamieszczać linki do e-booków oraz szkoleń. Jeśli będziemy oferowali tyle różnych form contentu, z pewnością wiele osób będzie z ciekawością często odwiedzało nasz profil w poszukiwaniu kolejnych oryginalnych treści.

Zaangażuj fanów / odbiorców!

Niezwykle ważny elementem prowadzenia każdego profilu w social mediach jest angażowanie fanów. Istnieje wiele możliwości, aby to zrobić, z których możemy skorzystać. Zaangażowani odbiorcy naszego profilu będą znacznie bardziej przywiązani do naszej marki, a co za tym idzie, będą ją częściej odwiedzać, oraz korzystać z naszej oferty. Aby angażować fanów, warto np. zadawać pytania otwarte lub pytania dotyczące naszej marki np. nt. funkcjonowania czy potencjalnych zmian. Wiele osób z pewnością wypowie się i będzie mogło przedstawić swoje zdanie. Takie zaangażowanie fanów to też ich docenienie oraz sprawienie, że poczują się ważni. Możemy również organizować akcje typu “polub post” lub “udostępnij post”. Kolejnymi metodami angażowania fanów regularne publikowanie materiałów. Wiele osób wiedząc, że np. co poniedziałek publikujemy ciekawostki a co środy poradniki, z pewnością będzie dużo bardziej aktywnie przeglądać nasz profil. Ciekawym pomysłem jest też zorganizowanie wspólnej akcji np. zbiórki na cele charytatywne. Pozwoli wraz z fanami zbliżyć się do siebie oraz zrobić dobrą rzecz jednocześnie.

Webinaria

Aby zaangażować fanów na profilu, warto dodawać oryginalne materiały. Z pewnością takimi są webinaria, które ostatnio zyskują na popularności. Webinaria to spotkania na żywo prowadzone np. w celu szkolenia czy prezentacji produktu lub dyskusji. Możemy zorganizować dla naszych fanów np. webinar tematyczny, zaprosić ciekawego gościa czy podzielić się przydatną wiedzą branżową. Z pewnością przyciągnie to wiele nowych osób do marki i sprawi, że na naszym profilu powstanie bardzo duży ruch.

Gry i konkursy z nagrodami

Bardzo ciekawym sposobem na urozmaicenie naszego profilu w social mediach jest przeprowadzanie gier i konkursów. To zdecydowanie dobre posunięcie, które sprawia, że wiele osób zainteresuje się naszym profilem, który będzie polecany i udostępniany, a wiele osób będzie brało udział w grze. Konkurs może dotyczyć zarówno samej marki, jak i również może nie być związany z naszą firmą czy sklepem internetowym. Warto wybierać zadania, które będą wymagały nieco kreatywność oraz będą efektowne dla osób biorących udział w konkursie. Może być to np. zrobienie ciekawego lub określonego zdjęcia, lub stworzenie pomysłu na nowy produkt itp. Dzięki temu wiele osób zaangażuje się w dany konkurs, a tym samym nawiążemy relację jako marka z wieloma osobami. Warto też podzielić pulę przeznaczoną na narody na większą ilość. Jeśli więcej osób zostanie nagrodzonych lub uhonorowanych, nawet drobnymi prezentami czy upominkami, zyskamy większe grono osób zadowolonych. Należy też zwrócić uwagę na wewnętrzne regulaminy poszczególnych portali społecznościowych. Niektóre z nich mogą mieć wymogi odnośnie organizowania konkursów. Dobrym przykładem jest np. Facebook, gdzie należy wyraźnie zaznaczyć, że nie jest on organizatorem konkursu czy nie możemy wyłonić zwycięzcy w drodze losowania, gdyż będzie miało to znamiona gry hazardowej.

Zaprezentuj siebie i swoją markę!

Bardzo dobrym pomysłem, który z pewnością pozwoli zaprezentować siebie i swoją markę oraz nawiązać bliższy kontakt odbiorcami jest stworzenie prywatnego materiału. Choć nie będzie zawierał on tak naprawdę w rzeczywistości nic osobistego, stworzenie wycieczki z kamerą po firmie lub naszym miejscu pracy czy stworzenie video Q&A będzie strzałem w 10. Dzięki takiemu posunięciu, oraz zwróceniu się prosto, bezpośrednio - niekomercyjnie do swoich fanów czy klientów zyskamy ich sympatię i popularność. Pomysłów na takie nagranie jest wiele i zależą od naszych możliwości. Dodanie takiego materiału z pewnością spowoduje wzrost zaufania do marki oraz lepsze jej odbieranie. Osoby, które zobaczą też, jak wykonujemy nasze produkty czy usługi lub jak prowadzimy nasz sklep internetowy, z pewnością częściej będą korzystały z naszej oferty niż z innych anonimowych marek.

24 marca, 2020
Copyright © 2020 – 2022 Xseox Marketing. Najwyższy standard pozycjonowania
crossmenu